Skip to content

98 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$416,500
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0069
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
38%
Improvement Value:$369,900
62%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,846+1.9%
2024$17,518+5.6%
2023$16,589+1.6%
2022$16,322+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$416,500

To:

Sq Ft2,196DeedBook 12219, Page 2909

Property Sale

Sale
$237,533
DeedBook 5350, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1993