Skip to content

92 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 10, 2023

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0072
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA1
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,821
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
45%
Improvement Value:$293,500
55%
Total Assessment$533,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,755+1.9%
2024$14,484+5.6%
2023$13,715+1.6%
2022$13,495+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,821DeedBook 20240, Page 6747

Property Sale

Sale
$202,496
DeedBook 5341, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1993