Skip to content

141 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0094
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC1/2000/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,023
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$348,900
59%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,082+1.9%
2024$14,806+5.6%
2023$14,020+1.6%
2022$13,794+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 20211, Page 29118

Property Sale

Sale
$223,287
DeedBook 5293, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1993