Skip to content

149 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0098
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$260,500
52%
Total Assessment$500,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,012+1.9%
2024$14,737+5.6%
2023$13,955+1.6%
2022$13,730+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20220, Page 53921

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6076, Page 739

Property Sale

Sale
$190,204
DeedBook 5277, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1993