Skip to content

161 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0104
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC1/2000/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,023
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$351,900
59%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,406+1.9%
2024$15,123+5.6%
2023$14,320+1.6%
2022$14,090+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 20181, Page 12547

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft2,023DeedBook 12568, Page 735Recorded8/7/2015

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 5911, Page 361

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5440, Page 207

Property Sale

Sale
$223,511
DeedBook 5281, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1993