Skip to content

181 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0114
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$262,200
52%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,115+1.9%
2024$14,838+5.6%
2023$14,050+1.6%
2022$13,824+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20240, Page 40571

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6219, Page 814

Property Sale

Sale
$483,500
DeedBook 6125, Page 534

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5974, Page 255

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 5856, Page 171

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5691, Page 702

Property Sale

Sale
$193,060
DeedBook 5258, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1993