Skip to content

187 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0117
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$259,900
52%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,979+1.9%
2024$14,704+5.6%
2023$13,924+1.6%
2022$13,700+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20210, Page 53583

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$189,243
DeedBook 5234, Page 876