Skip to content

205 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0126
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$259,900
52%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,298+1.9%
2024$15,017+5.6%
2023$14,220+1.6%
2022$13,992+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20230, Page 34902

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 12466, Page 3951Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5615, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$186,380
DeedBook 5223, Page 588