Skip to content

217 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$201,603
Last Sale Date
Jul 31, 1992

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0132
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$370,900
61%
Total Assessment$610,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,357+1.9%
2024$18,020+5.6%
2023$17,063+1.6%
2022$16,789+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$201,603

To:

Sq Ft2,196DeedBook 5221, Page 512