Skip to content

266 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0145
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$372,100
61%
Total Assessment$612,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,410+1.9%
2024$17,091+5.6%
2023$16,184+1.6%
2022$15,924+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20190, Page 26840

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20180, Page 37118Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 12456, Page 1670Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$550,815
DeedBook 6207, Page 99

Property Sale

Sale
$384,000
DeedBook 5900, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$196,318
DeedBook 5210, Page 234