Skip to content

262 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0147
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$375,700
61%
Total Assessment$615,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,862+1.9%
2024$16,553+5.6%
2023$15,674+1.6%
2022$15,422+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20170, Page 94387

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5683, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$218,170
DeedBook 5208, Page 827