Skip to content

256 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 22, 1998

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0150
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionB/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$282,100
54%
Total Assessment$522,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,504+1.9%
2024$15,219+5.6%
2023$14,412+1.6%
2022$14,180+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,563DeedBook 5590, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$178,512
DeedBook 5216, Page 695