Skip to content

23 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0176
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$344,400
59%
Total Assessment$584,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,670+1.9%
2024$16,364+5.6%
2023$15,496+1.6%
2022$15,247+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 6346, Page 517

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6083, Page 472

Property Sale

Sale
$268,245
DeedBook 5485, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1993