Skip to content

43 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0186
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$373,800
61%
Total Assessment$613,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,879+1.9%
2024$17,551+5.6%
2023$16,619+1.6%
2022$16,352+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12279, Page 1005

Property Sale

Sale
$523,000
DeedBook 6141, Page 562

Property Sale

Sale
$266,711
DeedBook 5505, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1993