Skip to content

47 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0188
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC1/2000/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,125
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$375,500
61%
Total Assessment$615,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,720+1.9%
2024$15,431+5.6%
2023$14,612+1.6%
2022$14,377+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,125DeedBook 20230, Page 51450

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft2,125DeedBook 20220, Page 23407Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$397,000

From:

To:

Sq Ft2,125DeedBook 12569, Page 2567Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 12298, Page 5849

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5716, Page 844

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5582, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1993