Skip to content

61 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0195
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$258,200
52%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,734+1.9%
2024$15,445+5.6%
2023$14,625+1.6%
2022$14,390+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 20240, Page 65387

Property Sale

Sale
$539,000
Sq Ft1,736DeedBook 20220, Page 51289Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5568, Page 675

Property Sale

Sale
$230,682
DeedBook 5375, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1993