Skip to content

81 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$723,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0205
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$345,800
59%
Total Assessment$585,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,289+1.9%
2024$16,971+5.6%
2023$16,071+1.6%
2022$15,812+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$723,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20250, Page 40673

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 12515, Page 9083Recorded9/19/2014

Property Sale

Sale
$252,442
DeedBook 5332, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1993