Skip to content

76 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0210
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$260,200
52%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,909+1.9%
2024$14,635+5.6%
2023$13,859+1.6%
2022$13,636+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$506,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20220, Page 66930

Property Sale

Sale
$217,995
DeedBook 5394, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1993