Skip to content

72 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$211,133
Last Sale Date
Jun 2, 1995

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0212
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
49%
Improvement Value:$249,000
51%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+1.9%
2024$14,341+5.6%
2023$13,580+1.6%
2022$13,362+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$211,133

To:

Sq Ft1,736DeedBook 5368, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1993