Skip to content

64 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0216
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$260,000
52%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,303+1.9%
2024$15,022+5.6%
2023$14,225+1.6%
2022$13,996+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20191, Page 16658

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 12549, Page 8757Recorded4/22/2015

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6314, Page 851

Property Sale

Sale
$211,132
DeedBook 5395, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1993