Skip to content

62 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 8, 2015

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0217
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$371,400
61%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,628+1.9%
2024$16,323+5.6%
2023$15,457+1.6%
2022$15,208+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 12541, Page 3016

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6078, Page 813

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 5699, Page 215

Property Sale

Sale
$255,071
DeedBook 5377, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1993