Skip to content

55 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$384,500
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0222
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
47%
Improvement Value:$267,900
53%
Total Assessment$507,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,794+1.9%
2024$15,504+5.6%
2023$14,682+1.6%
2022$14,446+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$384,500

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20200, Page 98080

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20180, Page 91906Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 12542, Page 1673Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$228,556
DeedBook 5350, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1993