Skip to content

67 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0228
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA1/1925/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,809
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$276,900
54%
Total Assessment$516,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,188+1.9%
2024$14,905+5.7%
2023$14,101-0.1%
2022$14,120+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,500

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 20160, Page 99486Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6044, Page 546

Property Sale

Sale
$224,939
DeedBook 5360, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1993