Skip to content

62 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0236
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$261,500
52%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,115+1.9%
2024$14,838+5.6%
2023$14,050+1.6%
2022$13,824+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20240, Page 24943

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 12230, Page 180

Property Sale

Sale
$431,000
DeedBook 6188, Page 655

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5637, Page 206

Property Sale

Sale
$216,990
DeedBook 5380, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1993