Skip to content

56 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0239
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$376,800
61%
Total Assessment$616,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,432+1.9%
2024$18,093+5.6%
2023$17,133+1.6%
2022$16,858+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20150, Page 88358

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12197, Page 9775

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5531, Page 428

Property Sale

Sale
$280,018
DeedBook 5384, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1993