Skip to content

48 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 28, 2008

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0243
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$260,800
52%
Total Assessment$500,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,612+1.9%
2024$15,325+5.6%
2023$14,512+1.6%
2022$14,279+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 12150, Page 9199

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 6069, Page 925

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5729, Page 56

Property Sale

Sale
$226,239
DeedBook 5478, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1993