Skip to content

42 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0246
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionB/1500/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$287,000
54%
Total Assessment$527,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,008+1.9%
2024$14,732+5.6%
2023$13,950+1.6%
2022$13,726+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,563DeedBook 20190, Page 76924

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 20160, Page 93257Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6252, Page 647

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5837, Page 234

Property Sale

Sale
$212,597
DeedBook 5475, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1993