Skip to content

4 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0264
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$375,100
61%
Total Assessment$615,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,108+1.9%
2024$17,776+5.6%
2023$16,833+1.6%
2022$16,562+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 12014, Page 569

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6118, Page 260

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5683, Page 301

Property Sale

Sale
$264,688
DeedBook 5438, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1993