Skip to content

325 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block155
Lot26.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0088

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings0
Zoning0-R
Sq Footage---
Acreage23.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,212,800
91%
Improvement Value:$1,109,500
9%
Total Assessment$12,322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$327,880+1.9%
2024$321,860+5.6%
2023$304,780+1.6%
2022$299,880+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0