Skip to content

471 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$17,994,667
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block155
Lot26.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0088

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning0-R
Sq Footage40,484
Acreage2.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,885,000
22%
Improvement Value:$13,718,000
78%
Total Assessment$17,603,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$608,653+1.9%
2024$597,478+5.6%
2023$565,772+1.6%
2022$556,676+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$16,460,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 51853Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$5,400,000
DeedBook 6208, Page 873