Skip to content

300 Executive DriveWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$8,000,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block155
Lot42.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0088

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningOB-1
Sq Footage119,236
Acreage8.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,510,000
45%
Improvement Value:$8,063,000
55%
Total Assessment$14,573,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$529,231+1.9%
2024$519,514+5.6%
2023$491,945+1.6%
2022$484,036+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$8,000,000

To:

Sq Ft119,236DeedBook 20200, Page 4556

Property Sale

Sale
$6,500,000

From:

To:

Sq Ft117,018DeedBook 20170, Page 46159Recorded5/29/2017

Property Sale

Sale
$16,465,000
DeedBook 5484, Page 452