Skip to content

41 Old Indian RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block156
Lot19.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,396
Acreage1.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$467,900
41%
Improvement Value:$682,100
59%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,032+1.9%
2024$30,462+5.6%
2023$28,845+1.6%
2022$28,382+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft3,396DeedBook 20220, Page 78162

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,396DeedBook 20200, Page 62809Recorded7/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1980