Skip to content

3 Margulis CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2007

Last Sale Price
$1,856,000
Last Sale Date
Apr 9, 2007

Property Information

Block156
Lot29.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,454
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$456,300
26%
Improvement Value:$1,300,000
74%
Total Assessment$1,756,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,840+1.9%
2024$45,980-8.3%
2023$50,132+1.6%
2022$49,326+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,856,000

To:

Sq Ft5,454DeedBook 12049, Page 4122

Property Built

Built

Year Built: 2007