Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
12 Old Indian RoadWest Orange, NJ 07052
Church/Charitable
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 1992
Property Information
Block158.01
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015
Building Details
Building Class10
Description1SF
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage1,779
Acreage0.35
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$289,700
57%
Improvement Value:$222,400
43%
Total Assessment$512,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1997 | $5,405 | +5.0% |
| 1996 | $5,148 | +5.4% |
| 1995 | $4,882 | +2.0% |
| 1994 | $4,784 | +7.6% |
Property History
No events match the selected filters.