Skip to content

14 Ridgeway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1982

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block158.01
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,181
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,400
39%
Improvement Value:$509,500
61%
Total Assessment$835,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,582+1.9%
2024$24,130+6.8%
2023$22,600+1.7%
2022$22,232+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,181DeedBook 20220, Page 51904

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 5217, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1982