Skip to content

5 Hepworth CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block158.01
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,482
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,100
41%
Improvement Value:$504,600
59%
Total Assessment$851,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,141+1.9%
2024$19,771+5.6%
2023$18,722-2.2%
2022$19,149+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,482DeedBook 20200, Page 20663Recorded2/24/2020

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6147, Page 38

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5330, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1961