Skip to content

46 Ridgeway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$773,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block158.01
Lot53.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,795
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
46%
Improvement Value:$359,400
54%
Total Assessment$665,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,160+1.9%
2024$19,790+43.6%
2023$13,780+1.6%
2022$13,559+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$773,000

To:

Sq Ft1,795DeedBook 20220, Page 16326

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,495DeedBook 20210, Page 70105Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5476, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1951