Skip to content

393 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block158.02
Lot101
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage6,701
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,100
27%
Improvement Value:$702,900
73%
Total Assessment$963,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,762+1.9%
2024$25,289+5.6%
2023$23,947+1.6%
2022$23,562+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5997, Page 51

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 5110, Page 335