Skip to content

58 Benvenue AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1977

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jun 5, 1991

Property Information

Block158.02
Lot57.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,814
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
50%
Improvement Value:$327,700
50%
Total Assessment$652,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,696+1.9%
2024$17,371+5.6%
2023$16,449+1.6%
2022$16,185+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft1,814DeedBook 5171, Page 729

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5049, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1977