Skip to content

54 Benvenue AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1870

Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block158.02
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,271
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,900
49%
Improvement Value:$359,600
51%
Total Assessment$711,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,029+1.9%
2024$16,712+5.7%
2023$15,812+1.7%
2022$15,554+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1870