Skip to content

383 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block158.02
Lot97
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class10
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage5,928
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,000
38%
Improvement Value:$729,000
62%
Total Assessment$1,179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,074+1.9%
2024$26,576+5.6%
2023$25,166+1.6%
2022$24,762+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

Sq Ft5,928DeedBook 20210, Page 7261

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4828, Page 903