Skip to content

362 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2009

Property Information

Block158.03
Lot102.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,867
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,100
40%
Improvement Value:$376,400
60%
Total Assessment$623,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,731+1.9%
2024$12,497+5.6%
2023$11,834+1.6%
2022$11,644+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5197, Page 508

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4841, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1940