Skip to content

356 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$809,750
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block158.03
Lot102.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,212
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,200
54%
Improvement Value:$210,600
46%
Total Assessment$457,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,141+1.9%
2024$9,955+5.6%
2023$9,426+1.6%
2022$9,275+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$809,750
Sq Ft1,212DeedBook 20260, Page 3362Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 20240, Page 55674

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,212DeedBook 20240, Page 25933Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 12484, Page 781Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5021, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1923