Skip to content

364 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2007

Property Information

Block158.03
Lot102.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,478
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,400
51%
Improvement Value:$289,600
49%
Total Assessment$596,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,424+1.9%
2024$13,178+5.6%
2023$12,479+1.6%
2022$12,278+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925