Skip to content

7 West RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Feb 19, 2003

Property Information

Block158.03
Lot114
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,986
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$430,600
49%
Improvement Value:$454,200
51%
Total Assessment$884,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,420+1.9%
2024$19,063+5.6%
2023$18,052+1.6%
2022$17,761+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 5951, Page 797

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5575, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1956