Skip to content

11 Raynor RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block158.03
Lot117
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$410,000
55%
Improvement Value:$332,300
45%
Total Assessment$742,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,158+1.9%
2024$18,806+5.6%
2023$17,808+1.6%
2022$17,522+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 20220, Page 57640

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5739, Page 113

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5718, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1956