Skip to content

334 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 16, 2007

Property Information

Block158.03
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,550
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,500
45%
Improvement Value:$340,500
55%
Total Assessment$619,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,769+1.9%
2024$14,497+5.6%
2023$13,728+1.6%
2022$13,507+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,550DeedBook 12113, Page 9816

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5705, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1956