Skip to content

336 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block158.03
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,020
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,500
45%
Improvement Value:$334,700
55%
Total Assessment$613,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,506+1.9%
2024$14,240+5.6%
2023$13,484+1.6%
2022$13,268+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 20230, Page 52435

Property Built

Built

Year Built: 1956