Skip to content

5 Rock Spring RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block158.03
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,400
60%
Improvement Value:$268,700
40%
Total Assessment$671,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,368+1.9%
2024$19,013+5.6%
2023$18,004+1.6%
2022$17,714+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$428,000

To:

Sq Ft2,970DeedBook 12490, Page 8210

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5954, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1969