Skip to content

12 Lessing RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block158.05
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0092

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,786
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,200
45%
Improvement Value:$381,600
55%
Total Assessment$690,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,977+1.9%
2024$15,684+5.6%
2023$14,851+1.6%
2022$14,613+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 6229, Page 110

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5378, Page 936

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5059, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1951